Барашівський ліцей
Барашівської сільської ради Звягельського району
Житомирської області
Тип закладу: опорний заклад
Форма власності: комунальна
Адреса: вулиця Героїв Майдану, с.Бараші
Телефон: (04149) 61-2-30
E-Mail: barashivska-zosh@ukr.net
УВАГА! ЦЕЙ ТЕКСТ (ТИМЧАСОВО) МОЖЕ МІСТИТИ НЕТОЧНОСТІ
Свій відлік школа стала рахувати з 1872 року, коли згідно указу російського імператора Олександра ІІ в селі Бараші Барашівської волості було відкрито однокласне народне училище, в якому навчалося 42 учні. Цей невеличкий осередок освіти знаходився в громадському будинку і утримувався за рахунок казни та громади. Училище мало всього одного вчителя – Моталенка О.О. та духовного наставника і матеріального попечителя попа Шишацького М.П. Кошти від прибутку з 80 десятин землі та 5 десятин лісу, які він здавав в оренду селянам, та частину надходжень від прихожан церква виділяла учням на харчування та одяг.
В 1905р. однокласне народне училище було реорганізоване у двокласне (знаходилося у приватному поміщицькому будинку), а в 1913 р. зараховане в розряд земських, де навчалося вже 117 хлопчиків та 19 дівчаток. Навчальний заклад очолював випускник курсів Коростишівської вчительської семінарії Литвинчук Ф.Ф. За радянських часів училище зазнало чергового реформування: воно стало називатися школою для всіх дітей, в 1922 р. – семирічкою, у 1928р. – школою колгоспної молоді, а в 1935р. - середньою школою з 10-річним терміном навчання (її очолював Кутковець І.К.). Чотири передвоєнні випуски дали путівку в життя майже ста юнакам і дівчатам. Навіть в роки воєнного лихоліття школа продовжувала функціонувати. Так, в період окупації села нацистськими військами, до 1 січня 1942 року в селі діяла початкова школа, в якій місцеві вчителі продовжували вчити дітей за радянськими підручниками. Проте згодом вчителів Турченка К.М. та Голик Г.М. за арештували.
Після звільнення села Бараші від німецько-фашистських окупантів із січня 1944 по квітень 1945 р. директором Барашівської 8-річної школи (так вона тоді називалася ) був Турченко Каленик Маркович .
За період з 1945 по 1999 рік Барашівську середню школу очолювали: Чуб Борис Володимирович , Сергієнко Іван Павлович, Литвинов Петро Якович, Запорожченко Андрій Лазарович, Біленький Юхим Савелійович, Тищук Володимир Ничипорович, Копійко Іван Петрович, Зуєв Валентин Іванович (з 1972 по 1998рр). З 1998р. школу очолює Биков Олександр Іванович.
Головами шкільних комітетів профспілки вчителів у різні роки були Сорока Іван Сергійович, Сорока Анатолій Трохимович, Косач Раїса Григорівна, Косинська Валентина Володимирівна, Усольцев Анатолій Григорович, Биков Олександр Іванович, Вжешинська Галина Михайлівна, Цибульський Андрій Олексійович, Демченко Володимир Євгенович, Варварчук Лілія Валентинівна. Нині шкільний профкомітет очолює Островська Алла Валеріївна.
За ініціативою Івана Сергійовича Сороки було побудовано Будинок піонерів. У будівництві брав участь весь педколектив школи .
За весь період існування школа дала путівку в життя більше 2200 випускникам. Серед них - письменники, наукові працівники, викладачі вузів, лікарі, вчителі, військові:
Біленький Олександр Юхимович – Заслужений вчитель України.
Лепехова-Сущевська Вікторія Анатоліївна – Заслужений лікар України.
Сущевський Василь Васильович – кандидат юридичних наук.
Гудзь Василь Остапович – кандидат сільськогосподарських наук.
Малахівська Світлана Антонівна – кандидат історичних наук.
Степура Валентин Савелійович – кандидат військових наук.
Шевчук Василь Андрійович – відомий український письменник, автор творів “Предтеча”, “Син волі” , лауреат Державної премії ім. Т.Г.Шевченка.
Шевчук Олександр Андрійович – російський письменник і поет, лауреат премії ім. В.Пікуля (брат Шевчука В.А.).
Шевчук Тетяна Миколаївна – кандидат філологічних наук, старший науковий співробітник НАН, викладач Києво-Могилянської академії (племінниця Шевчука В.А. та Шевчука О.А.).
Зінченко Володимир Григорович – Заслужений лікар Білорусії.
Масник Володимир Григорович – генерал-майор , кандидат медичних наук.
Скиба Юрій Георгійович - доцент Чернівецького університету.
Мельниченко Ольга Григорівна – доктор педагогічних наук, викладач Воронезького педінституту.
Лещенко Тетяна Іллівна – кандидат хімічних наук, викладач Донецького університету.
Гончарук Микола Лаврентійович – кандидат історичних наук , викладач Київського університету .
Краковецька Галина Олексіївна – викладач іноземної мови Полтавської медичної академії.
Сорока Вікторія Володимирівна – викладач Київського університету ім. Шевченка.
Метельський Роман Едуардович – кандидат юридичних наук, доцент.
Кириленко Володимир Миколайович - колишній заступник начальника управління УКДБ СРСР Куйбишевської області, історик і дослідник історії села Бараші.
Сущевський Михайло Васильович - гвардії полковник у відставці. Саме йому барашівці вдячні за сприяння в будівництві нового триповерхового приміщення школи на 624 учні .
А перед школою квітує і плодоносить, пригощаючи і дітлахів, і дорослих смачними яблуками сад . Цю добру паʼмять про себе і гарний слід на отчій землі залишила колишня випускниця Ганна Іванівна Дерев”янко, ветеран Великої Вітчизняної війни
Нині в Барашівській загальноосвітній школі працює 24 вчителі. Серед них – 3 вчителі-методисти – Вжешинська Галина Михайлівна, Биков Олександр Іванович, Варварчук Лілія Валентинівна, старший вчитель – Федорук Любов Миколаївна, 10 вчителів – спеціалісти вищої категорії. 16 членів педколективу є випускниками школи. В своєму професійному виборі і становленні вони завдячують в першу чергу вчителям-наставникам, які нині знаходяться на заслуженому відпочинку.
Школа є однією з найкращих в районі. Яскравим свідченням плідної праці педколективу є нагородження перехідним вимпелом “Школа року”, який вона отримувала у 2002, 2006, 2007 роках. Адже за останнє десятиріччя вона показала непогані результати:
Члени МАН: Ковнацький Олег та Косинська Наталія зайняли відповідно 4 та 3 місця в обласному турі МАН з української мови та літератури.
Кращі учні школи були учасниками обласних олімпіад, серед них призери: Ковнацький Олег – ІІІ місце з іноземної мови, Кучер Надія – ІІІ місце з історико-краєзнавчої олімпіади та ІІ місце – на олімпіаді з історії, Демченко Олег - диплом ІІ ступеня і Ковальчук Ольга - диплом ІІІ ступеня з історії, Шевчук Олеся - диплом ІІІ ступеня з математики, англійської мови та російської мови.
Педагоги школи є активними учасниками конкурсу “Вчитель року”. Серед них лауреати обласного туру: Варварчук Сергій Вікторович – вчитель історії та правознавства, Фургалець Наталія Миколаївна – вчителька української мови та літератури і зарубіжної літератури; учасник обласного туру Варварчук Лілія Валентинівна – вчитель історії та правознавства. Переможцем районного конкурсу “Вчитель року “ двічі була Кравчук Леся Володимирівна – вчителька початкових класів , Демченко Оксана Станіславівна - вчителька української мови та літератури, Біленька Лариса Олександрівна - вчитель англійської мови. Вжешинська Галина Михайлівна, Варварчук Лілія Валентинівна, Біленька Ольга Олександрівна та Біленька Лариса Олександрівна представляли свої творчі досягнення на обласній педагогічній виставці «Сучасна освіта Житомирщини».